تفاوت رنگ‌ RGB – CMYK

بخاطر سپردن ابعاد کاغذ
2018-10-23

تفاوت رنگ‌ RGB – CMYK

تفاوت RGB – CMYK در چیست؟

آیا تا کنون فایلی برای چاپ داشته‌اید که به چاپخانه ببرید و پس از مرحله چاپ متوجه شوید که رنگ‌های چاپ شده با رنگ‌هایی که قبلا در مانیتور دیده بودید تفاوت دارند ؟
آیا شده است که با لباسی به رنگ نارنجی وارد اتاقی شوید که با نور لامپ بنفش نورپردازی شده و متوجه شوید که رنگ لباس شما متفاوت شده است؟
آیا در مورد کلماتی چون مادون قرمز و یا ماورا بنفش چیزی شنیده‌اید، آیا بطور دقیق و کافی در مورد آن اطلاعات کسب کرده‌اید؟
اینجا مقاله‌ای داریم که به این پرسش‌ها و این نکته‌ها پرداخته و بطور ساده و با کمک تصاویر شما را با این موضوعات آشنا و پاسخ گویی می‌کند. از شما دعوت می‌کنم تا این مقاله را دو بار مطالعه بفرمایید و در آخر فایل ویدیویی را نیز مشاهده فرمایید. برای جمع آوری این مطالب و ارتباط آن‌ها با هم وقت زیادی صرف شده تا شما مخاطب عزیز را ارج نهاده باشد. قبل از اینکه موضوع مقاله که تفاوت‌های بین دو مُد رنگی  RGB  و  CMYK  است را با هم بررسی کنیم لازم است تا ریشه و بنیان اصلی نورهایی را که ما می‌بینیم و در مورد آن سخن می‌گوییم را بصورت اجمالی بررسی کنیم.

اصل و اساس طیف نورهای مرعی

بطور اساسی و ریشه‌ای اگر بخواهیم به تفاوت CMYK و RGB بپردازیم لازم است از کشف نیوتن شروع کنیم. او توانست طیف نوری را معرفی کند و به ثبت علم فیزیک برساند. در اثر تابش نور سفید به یک منشور، طیفی رنگی به وجود می‌آید. انسان با چشم غیر مسلح قادر است آن را ببیند، همان طیف رنگی شما به آن رنگین کمان نیز می‌گویید. انسان از بین نورهای متفاوتی که در جهان وجود دارد قادر است بخشی از آن که حد فاصل فرکانس ۴۰۰  تا  ۷۰۰ نانومتر است را مشاهده کند. نزدیکترین رنگ به فرکانس ۴۰۰ بنفش رنگ است و نزدیکترین به فرکانس ۷۰۰ را قرمز رنگ می‌بینیم. ماورای قرمز را بعد از قرمز داریم و اشعه UV و اشعه X  در این محدوده قرار دارند.

 

تفاوت رنگ‌ CMYK و RGB

نورهای برگرفته از منشور و نور سفید

 

مانتیتورها به ما چه رنگی نشان می‌دهند ؟

تصویری که ما مشاهده می‌کنیم در اثر بازتاب نور است. در مانتیتورهای نمایش نور مستقیم به سمت سلول‌های چشمی شما پرتاب می‌شوند و پس از طی مراحل دیدن، رنگ برای ما معنی پیدا می‌کند. این رنگ‌هایی که در مانیتورها دیده می‌شود و شفافیت خوبی دارند. مجموعه‌ای از سه رنگ هستند که میلیون‌ها رنگ را برای ما تعریف می‌کنند( Red قرمز، Green سبز، Blue آبی ) مجموعاً رنگ‌های RGB هستند، که از اختصار نام رنگ‌ها، اسم آن انتخاب شده است و رنگ‌های نوری گفته می‌شوند و شما در مانیتورها می‌بینید. این رنگ ها با ترکیب شدن با یکدیگر مفهوم رنگ جدیدی را خواهند ساخت.

 

رنگ‌های غیر مانیتوری چگونه هستند ؟

رنگ‌ها در طبیعت با مانیتورها متفاوت هستند و از بازتابی که از نور می‌گیرند به ما ارائه می‌شود و قدرت شفافیت رنگ‌های داخل مانیتور را ندارند. رنگ‌هایی مانند حنایی‌، فیروزه ای‌، یاقوتی‌، نیلی‌، … و انواع دیگر نشان دهنده این بودند که این معنی رنگ‌ها بیانگر مفاهیمی در طبیعت هستند. برخی از سنگ‌ها یا برخی از گیاهان و گاهی از ترکیب مقداری از مواد باهم رنگ جدیدی ساخته می‌شد و صنعت گران از اتفاقاتی که علم شیمی آن را ثابت می‌کند استفاده می‌کردند و محصولات جدید رنگی ارائه می‌کردند. در صنعت چاپ نیز این مورد صدق می‌کند و رنگ‌های CMYK را در خود جای داده است و نام گذاری کرده است. ( Cyan آبی آسمانی،  Magenta ارغوانی، Yellow زرد، K را از Black برای سیاه ) انتخاب کردند و با اختصار حروف اول آنها CMYK را تعریف نمودند.

 

تفاوت رنگ‌ CMYK و RGB

اختلاف رنگ‌ها بین RGB و CMYK

 

رنگ‌های کاهشی و رنگ‌های افزایشی کدامند ؟

یک دسته‌بندی دیگر نیز بین رنگ‌های CMYK و RGB وجود دارد و آن در هنگام ترکیب کردن آنها در نرم افزارهای گرافیکی است. ترکیب این دو مُد رنگ با عناصر خودشان تاثیری متفاوت به ما نشان می دهند. رنگ RGB در هنگامی که به بالاترین درصد ترکیب برسند تبدیل به رنگ سفید می‌شوند و رنگ‌های افزایشی گفته می‌شوند و این در حالی است که زمانی که رنگ‌های با مُد  CMYK در برنامه ما فعال باشد. برای رسیدن به رنگ سفید باید از درصد همه رنگ‌ها کاهش یابد و در این حالت است که به رنگ سفید می‌رسیم.

پیشنهاد می‌کنم مقاله over print را مطالعه بفرمایید. در آن مقاله نیز موضوع مربوط به مسائل پیش رو در چاپخانه‌هایی با سیستم چاپ اُفست است و می‌توانید در آنجا تفکیک رنگ‌ها و تاثیر آن‌ها در کنار یک دیگر را بهتر درک کنید. اینکه چرا گاهی تصاویر را مات می‌بینیم و گاهی حروف کوچک در مراحل پس از چاپ با پُرشدگی و ناخواناگی روبرو هستند.

 

تفاوت رنگ‌ CMYK و RGB

مرکب‌های چاپی

شما می توانید این اطلاعات را بصورت ویدیویی و با گویش نویسنده در کانال داوود اصفهانی در سایت آپارات مشاهده فرمایید. در کانال آپارات داوود اصفهانی می‌توانید از دیگر فایل‌ها و محتواهای طراحی و غیر چاپی دیدن فرمایید  و آن‌ها را به اشتراک گزارید.

– داوود اصفهانی هستم کارشناس تبلیغات و برندینگ و شما مقاله‌ای که مطالعه فرمودید. قسمتی از کتابم ( ۱۰۱ نکته طراحی برای چاپ ) بود که تقدیم حضورتون گردید. در این کتاب در هر نکته‌ای به بیش از سه پرسش پاسخ داده شده و همه بصورت تجربی و علمی تست شده و مورد تایید استادان گرامی چاپ و طراحی قرار گرفته است . امیدوارم مفید واقع شده باشد.

این محتوا پاسخ گوی پرسش‌های چون :

سوال: طیف نورهای مرعی چگونه است ؟

سوال: تفاوت رنگ‌های CMYK و RGB در چیست ؟

سوال: رنگ‌های کاهشی و افزایشی چیست ؟

طراح و کارشناس تبلیغات در اصفهان
طراح و کارشناس تبلیغات در اصفهان
کارشناس مدیریت تبلیغات تجاری در اصفهان نویسنده کتاب 101 نکته طراحی برای چاپ کسب مقام نفرات برتر طراحی نشان شهری چندین مقاله در روزنامه دنیای اقتصاد

2 دیدگاه ها

  1. عابد گفت:

    با سلام عالی بود . ممنون از اطلاعات خوبتون

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *