نظارت بر پروژه‌های چاپ
...

صنعت چاپ

صنعت چاپ یک صنعت رو به رشد و سرشار از تنوع و محدودیت است. دستگاه های مدرن جهانی در اختیار صنعت چاپ ایران است و قابلیت های آن ها بسته به نوع سفارش متفاوت است. هر روزه دستگاه های جدیدی شروع به کار می کنند و هنوز هم دستگاه های قدیمی مشغول به کار هستند و این نوع سفارش است که استفاده از کدام دستگاه را در اولویّت قرار می دهد. در یک ویدیو ساده ومختصر در قسمت رویرو، توجه شما را جلب می‌کنم به یک مساله ساده که اگر قبل از چاپ برطرف شود، از خسارت بزرگی جلوگیری خواهد شد. دقّت مهمترین کار در نظارت بر پروژه چاپ است.

...

خدمات پیش از چاپ

پس از طی شدن مراحل طراحی گرافیک و تایید نهایی طرح توسط کارفرما، طراح لازم است تا طرح را برای مرحله چاپ چک کرده تا استاندارد‌های لازم رعایت شده باشد و سپس به مرحله پیش از چاپ روانه شود. این مرحله بستگی به نوع چاپ متفاوت خواهد بود. چاپ افست، چاپ دیجیتال، سیلک، جوهرافشان، لترپرس، و انواع دیگر چاپ هر کدام خاصیّت‌های پیش از چاپ خود را دارند که گاهی شامل فرم بندی، لیتوگرافی، ساخت کلیشه، قالب سازی و مواردی از این دست خواهد شد.
چک لیست پیش از چاپ

...

چاپ

گاهی نتیجه خروجی دستگاه چاپ آخرین لحظه از تلاش چند نفره ای است که آن را مدیریت کرده بودند ولی اکثر سفارشات به مرحله بعدی خواهند رفت. لحظه خروجی سفارش از دستگاه چاپ، لحظه ای حساس برای آن افرادی است که حساسیت زیادی روی سفارش داشته اند. شبیه بودن رنگ با مانیتور طراح، صحیح بودن اندازه ها و کیفیت ترام چاپ و مطلوب بودن کاغذ در این مرحله چک می شود. اگر این خروجی با نظر مشتری همخوانی داشته باشد که بسیارعالی خواهد بود ولی اگر تفاوتی وجود داشته باشد این ناظر پروژه است که می تواند با آگاهی به محدودیت‌های دستگاه و امکانات موجود تغییرات لازم را اعمال کند تا پروژه به نتیجه دلخواه نزدیک شود و یا از گردونه چاپ کنار گذاشته شود تا اصلاحات آن انجام پذیرد.
فرم بندی یک ست اداری


...

پس از چاپ

این مرحله را می‌توان مکمل‌های چاپ نیز نامید. دستگاه‌های مختلف و متریال‌های گوناگون سعی خواهند کرد تا با امکانات موجود آن حس خوب را به مخاطب انتقال دهند و چاپ را از حالت سادگی خارج کنند. در این مرحله شامل روکش‌های متفاوت یا قالب زنی‌های خاصی خواهیم بود ولی همیشه هم اینگونه نیست و گاهی کاغذهای چاپ برای مرحله صحافی لازم است تا آماده شوند و در این مرحله نیز اتفاقاتی مثل خط تا، پرفراژ، دوخت و غیره صورت می‌گیرد تا در مرحله نهایی صحافی سفارش قابل تحویل گردد. همه این رویدادها با دستگاه‌ها و کارگاه‌های مختلف و تکنسین‌های گوناگونی انجام خواهد شد و برای هر کدام از این مراحل محدودیّت‌ها، قوانین و تجربیات لازم خود را می‌طلبد که لازم است یک ناظر همه این موارد را رسیدگی کند تا کارفرما در نهایت در مطلوب‌ترین حالت سفارش خود را تحویل بگیرد.
دانلود چک لیست پس از چاپ