بخاطر سپردن ابعاد کاغذ

تفاوت رنگ‌ RGB – CMYK
۱۳۹۷-۰۷-۱۴
معروفترین نرم‌ افزار گرافیکی
۱۳۹۷-۰۸-۰۸

بخاطر سپردن ابعاد کاغذ

چگونه به راحتی استاندارد‌های ابعاد کاغذ را به خاطر بسپاریم ؟

همانطور که می‌دانیم خمیر کاغذ در کارخانه‌های تولیدی از بین غلطک‌های متعددی عبور می‌کنند و در نهایت بصورت یک رول در دور یک محور جمع می گردد.کاغذهای موجود تا ضخامت ۳۵۰ گرم در متر مربع قابلیت لوله شدن یا رول شدن دارند و کارخانه‌های تولیدی کاغذ بصورت رول آنها را ارائه می کنند. پس از حمل به محل‌های مورد نظر برای برش کردن این کاغذها بصورت شیت‌های در ابعاد بزرگ برش می شوند.

یک توپ کاغذ - یک پالت کاغذ

بخاطر سپردن ابعاد کاغذ

در مرحله شیت شدن در ابعاد بزرگتر از  ۱۰۰x۷۰ سانتیمتر هم قطع کاغذ وجود دارد ولی در مرحله بعدی ۱۰۰x۷۰ سانتیمتر خواهند شد. کاغذها در چند گروه سایز‌بندی استاندارد می‌شوند، در ایران گروه A و B معروف تر از بقیه هستند. با اینکه گروه بندی گروه B بزرگتر هستند ولی ما با همان ترتیب حروف الفبا متن را جلو میبریم.

اندازه های گروه   A

گروه A از ۹۰x۶۰ سانتیمتر شروع می‌شوند که به A1 یا همان ( آ یک ) معروف است.

در مراحل بعدی از ضلع بزرگ نصف می‌گردد و تا A8 هم شناخته می‌شوند.

بخاطر سپردن ابعاد کاغذ

ابعاد استاندارد کاغذ گروه A

یکی از بهترین و آسانترین راه‌ها برای به خاطر سپردن ابعاد کاغذها ، یادگیری اصول انجام این کار است.

:یعنی شما اگر می‌خواهید یک کاغذ مثلا

A4 را به A5

 تبدیل کنید، کافیست تا از قسمت ضلع بزرگ آن نصف کنید تا به سایز استاندارد بعدی دست یابید.

با این روش همه گروه‌ها را می‌توانید تنها با داشتن ابعاد یکی از آنها بقیه را بدست آورید. گروه A معروف‌تر از گروه‌های دیگر است ولی گروه B نیز در ایران کاربرد دارند. اگر دستگاه‌های پرینتر در دسترس دارید می‌توانید قسمت سینی یا جایگاهی که برای مخزن کاغذ درنظر گرفته شده را باز کنید و خطوط و اندازه‌های کف آن را چک کنید، متوجه خواهید شد که در قطع‌های مختلف مشخصاتی را ثبت کرده است و استانداردهای کاغذی را که می‌تواند مورد استفاده قرار دهد را به شما که کاربر آن هستید اطلاع می‌دهد.

اندازه‌های گروه B

بخاطر سپردن ابعاد کاغذ

ابعاد کاغذ گروه B

گروه دیگر ابعاد استاندارد کاغذ در ایران، گروه B  هستند و از تقسیم کاغذ با ابعاد ۱۰۰x۷۰ شروع می‌شوند ، ابعاد کاغذ ۳۵x۲۵ در این گروه جای دارد و B4 نام گزاری شده است. این گروه نیز هشت مرتبه تقسیم می‌شوند تا انداره‌های دلخواه شما را ارائه کنند. گروه‌های دیگری نیز در وجود دارند که تصویر و ابعاد آنها را خدمت شما ارائه می‌کنم ولی در ایران شناخته شده نیستند.

پیشنهاد می‌کنم که مقاله راه کاغذ را نیز مطالعه بفرمایید.

استاندارد های کاغذ C و E

بخاطر سپردن ابعاد کاغذ

یک نکته مهم :

این نکته را خاطر نشان می‌کنم که در هنگام برش مقداری از لبه کاغذها به جهت اصطلاحاً گونیا کردن کاغذ ، لبه گیری می‌شوند و چند میلیمتری کم خواهند شد که در هنگام استفاده باید این مورد را درنظر داشته باشید.

امیدوارم بطور خلاصه و زبان ساده پاسخ سوال شما را داده باشم، من داوود اصفهانی هستم و شما این محتوا را از کتاب من با نام ۱۰۱ نکته طراحی برای چاپ دریافت کردید.

موفق و پیروز باشید.

آبان ۱۳۹۷

طراح و کارشناس تبلیغات در اصفهان
طراح و کارشناس تبلیغات در اصفهان
کارشناس مدیریت تبلیغات تجاری در اصفهان نویسنده کتاب 101 نکته طراحی برای چاپ کسب مقام نفرات برتر طراحی نشان شهری چندین مقاله در روزنامه دنیای اقتصاد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *